Duvarı yumruklama

”Her çarpışmada kazanmak başarı değildir. Başarı, savaşmadan kazanmaktır.”

Gıda mühendisliği okurken arka sıralarda kitap okurdum. Bir gün derste başımı kaldırmama neden olan bir tanım bana bir epifani yaşatmıştı. Duyduğum uygulamaya çok benzer bir stratejiye daha önce Muhammed Ali maçlarında tanık olmuştum. Hatta savaş tarihinde okumuştum. Daha ilginci manipülasyon kitaplarında rastlamıştım. Aklın yolu bir idi. Hayatın her kısmında aynı kurallar geçerli idi. Hayatta öyle formüller vardı ki, her koşul ve ortama uyarlanabilirdi. Bunlara strateji deniyordu.

#01

Endospor oluşturan bakteriler çok zor koşullara bile dayanabildikleri bir yapı oluştururlar. Bu yapının içinde iken inhibe edilmeleri çok yüksek sıcaklıklar gerektirebilir. Laboratuar malzemelerinden bu bakterilerin inhibasyonu için bir yöntem geliştirilmiştir.

Önce bakterilerin sevdiği ılımlı sıcaklık değerlerine getirilir. Bakteriler endospor yapılarından vazgeçip vejetatif forma geçerler. Bu formda iken yüksek sıcaklık uygulanıp intihibe edilirler. Bu yönteme tindalizasyon denir.

#02

Muhammed Ali maçlarını izlerseniz şu çarpıcı stratejiyi görürsünüz. Rakibin enerjisi ve morali yüksek iken, yumrukları sert ve hızlı iken asla karşılık vermez. Gerekirse 13 raund boyunca rakibinin yumruklarını boşa sallamasına, ringin her köşesinde onu kovalamasını izin verir.

Maçın sonlarında Muhammed Ali’yi maç boyunca kaçmış, saklanacak yeri kalmamış, sonuna yaklaşmış zannedebilirsiniz. Ama bir de bakarsınız ki her şey bitti denen yerde rakibi bir yorgunluk belirtisi gösterir. Bu anı beklemiş Ali birden canlanır. Rol bitmiştir. Maçın başındaki kadar enerjik ve güçlüdür. Yorulmaya yakın bile değildir. Maç son derece adaletsizdir. Bir tarafta tüm enerjisi ile Ali, diğer yanda Ali olmayan üstelik yorgun ve moralsiz rakibi. Muhammed Ali maçları her zaman aynı sonla sonuçlanır.

#03

Robert Greene’in ”İktidar” kitabında bir örnek yer alır.

 

 

Sonuç

Abdullah Reha Nazlı

Abdullah Reha Nazlı

Mühendis, girişimci, tasarımcı, yazar.